ZAJĘCIA W SALI „OGNIK”

W środę 13 czerwca uczniowie Ib wybrali się do sali edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie. Wzięli tam udział w zajęciach szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa, mających na celu  kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Sala „Ognik” przypomina typowe mieszkanie wraz ze sprzętem i wyposażeniem, które mogą być źródłem zagrożeń. Podczas zajęć dzieci  dowiedziały się jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem),  jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Zwiedziły również siedzibę strażaków, miały okazję z bliska obejrzeć sprzęt gaśniczy. Na zakończenie wizyty otrzymały certyfikaty „Małego strażaka”. Była to ciekawa i pouczająca wycieczka.