„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM… „

Dnia 8 czerwca 2018 r. na dziedzińcu wewnętrznym szkoły p. Anna Otłowska zorganizowała wspólne czytanie książek dla wszystkich pasjonatów czytania. Jednocześnie nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji wspólnego bicia rekordu czytania książek w Polsce, który w zeszłym roku wyniósł 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie. Akcja miała charakter dobrowolny, była poprzedzona akcją informacyjną - rozwieszone plakaty na terenie szkoły, ogłoszenia w klasach zachęcające do wzięcia udziału. Poprzedzono ją konkursem plastycznym na okładkę swojej ulubionej książki oraz ankietą czytelniczą dla chętnych uczniów. Wspólne czytanie rozpoczęło ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie dyplomów, a także ogłoszenie wyników ankiety. I miejsce za projekt okładki do książki „Papierowe miasta” zdobyła Julia Chmielewska z kl. 2c gimnazjum, a dwa wyróżnienia: Bartosz Olszewski z klasy 3c gimnazjum i Gabriela Karpik z klasy 3a gimnazjum. W Szkole Podstawowej nr 6 z oddziałami gimnazjalnymi króluje literatura fantasy, na drugim miejscu utwory obyczajowe i wreszcie na trzecim książki fantastyczno-naukowe. Wśród najchętniej czytanych autorów na pierwszym miejscu uplasował się J.R.R. Tolkien, na drugim J. K. Rowling, a na trzecim J. Green. Niestety, na uwagę uczniów nie zasłużył żaden polski autor. Większość ankietowanych stanowili gimnazjaliści. Następnie aktyw biblioteczny przypomniał zebranym, jakie korzyści płyną z czytania i jak dobroczynny wpływ ma ono dla naszego umysłu. Wreszcie rozpoczęliśmy wspólne półgodzinne czytanie. W tle towarzyszyła nam delikatna muzyka Vivaldiego, Mozarta, Chopina... Uczniowie przyszli z różnymi lekturami: od książek biograficznych po komiksy. Wspólnie udało się stworzyć bardzo przyjemną atmosferę.