KLIMATYCZNA KLASA

Uczniowie klasy 2b rozpoczęli realizację projektu Uniwersytetu Dzieci „Klimatyczna klasa”. Uczestnicząc w cyklu lekcji, będą prowadzić obserwacje przyrodnicze, dowiedzą się, jak chronić środowisko i czym jest klimat. Na koniec ze zgromadzonych odpadów stworzą zupełnie nowe przedmioty.  Dwa zajęcia z cyklu już za nimi.
       Podczas pierwszych zajęć dzieci starały się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej? . Dowiedziały się: Co to jest pogoda i klimat? Jaka jest różnica między klimatem a pogodą? Co to znaczy, że klimat się ociepla? Co to jest atmosfera? Co to jest dwutlenek węgla i jak wpływa na atmosferę?
       Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom dowiedziały się, że promienie słoneczne, docierające do Ziemi są zatrzymywane przez tzw. „gazy szklarniowe”, do których należy dwutlenek węgla. Zjawisko to nazywane efektem cieplarnianym powoduje ocieplenie klimatu na naszej planecie.
       Drugie zajęcia miały dostarczyć wiedzy na temat: Czy samochody ogrzewają miasta?  Uczniowie, biorąc udział w różnych doświadczeniach badali, jaki wpływ na temperaturę w mieście ma ruch samochodowy. Na własnej skórze doświadczyli wzrostu temperatury i symulowali proces powstawania smogu. Na zakończenia ocenili różne środki transportu, ich mocne i słabe strony i ustalili, które z nich są najkorzystniejsze dla klimatu.