„Wolność kocham i rozumiem”, czyli Tydzień z Patronem - pod takim hasłem i w nowoczesnej, projektowej odsłonie nasza społeczność szkolna uhonorowała w tym roku Tadeusza Kościuszkę.
W dniach 20 marca – 24 marca 2023 roku odbywały się różnorodne projekty, które łączyła osoba Patrona, a ich podsumowanie nastąpiło tradycyjnie, 24 marca, czyli w dniu rocznicy wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Tego dnia sala gimnastyczna zmieniła się w krakowski rynek za sprawą, pięknie wykonanych przez poszczególne klasy, kolorowych kamienic, które umieszczono na ścianach.
Galę podsumowującą zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, których już na wstępie powitała Pani Dyrektor, Agata Pawłowska:
- Pani Olga Zmudczyńska – Pabich – kierownik Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miasta Ciechanów
- Pan Adam Krzemiński – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Ciechanowie
- Pan Krzysztof Leszczyński – Przewodniczący Rady Miasta Ciechanów
- Pani Anna Smolińska, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Ciechanów, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Ciechanowie
- Pan Andrzej Bayer, Radny Rady Miasta Ciechanów
- Pani Wiesława Machul, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ciechanowie
- Pan Michał Wichłacz – Redaktor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej
- Pani Jolanta Szymańczyk – Dyrektor Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej „Studio”
- dr Ewa Wiśniewska – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych
PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie - Pani Marzanna Zmysłowska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie
- Pan Janusz Kącki– z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechanowie
- Pani Alicja Wodzyńska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Pani Marzena Lentowszczyk – kierownik Parku Nauki Torus w Ciechanowie
- Dorota Sokołowska - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy typu A i B w Ciechanowie.
- Młodszy Brygadier Piotr Kwasiborski – dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Ciechanowie
Uroczystość rozpoczęliśmy od przypomnienia słów historycznej przysięgi Kościuszki (W tę rolę wcielił się niezrównany Antek Kirzyc z kl. 8b. W nowoczesny sposób postać Patrona przedstawił Julek Smolak z kl. 4b, który wykonał rap do słów wiersza Marii Konopnickiej „Przysięga”. Niezwykłym momentem było także pierwsze, popandemiczne, chóralne odśpiewanie hymnu szkoły. To ważny element szkolnej tradycji, który jest z „szóstką” prawie 60 lat – od momentu, gdy został napisany przez jednego z nauczycieli, Leona Samkowskiego.
W dalszej kolejności dokonano podsumowania aktywności związanych z Patronem, które towarzyszyły uczniom przez mijający tydzień.
Jako, że nasze działania rozpoczęliśmy od multimedialnego Wielkiego Testu wiedzy o Kościuszce, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie, to tę aktywność posumowano jako pierwszą. 100% punktów w naszym teście uzyskało ogólnie:
- 53 uczniów klas 1-3,
- 22 uczniów z klas ósmych
- 4 uczniów z klasy 7
- 5 uczniów z klas piątych
- 4 uczniów z klas czwartych
Test wyłonił też zwycięzcę, który uzyskał 100% punktów w najkrótszym czasie. Kacper Rykaczewski z klasy 4b otrzymał nagrodę, ufundowaną przez Prezydenta Krzysztofa Kosińskiego z rąk p. Olgi Zmudczyńskiej -Pabich. Była to gra planszowa „Monopolly Ciechanów”.Taki sam podarunek od Prezydenta z rąk naszego gościa otrzymała szkoła z przeznaczeniem na świetlicę.
W dalszej kolejności zostali przedstawieni Ci, którzy uzyskali najlepsze wyniki w I Biegu dla Kościuszki”. Oni odebrali swoje medale w dniu biegu, ale podczas podsumowania zaprezentowali się raz jeszcze gościom i społeczności uczniowskiej. Byli to:
z kl. 0
1. Liskova Anna 1. Urbanowski Jan
2. Sadowska Maria 2. Waśniewski Kacper
3. Ordak Kamila 3. Chwaszczewski Ksawery
z kl. 1
1. Komorowska Natalia 1b 1. Chyliński Szymon 1b
2. Zduńczyk Pola 1b 2. Szostak Aleksander 1b
3. Sadowska Kornelia 1b 3. Zub Jan 1a
z kl. 2
1. Czaplicka Lena 2a 1. Kuleta Franciszek 2b
2. Sokołowska Kinga 2a 2. Dziura Franciszek 2c
3.Jadczak Lena 2a 3. Smoliński Krzysztof 2b
z kl. 3
1. Rogalska Pola 3a 1. Mendyk Aleksander 3a
2. Sarnowska Amelia 3a 2. Grzelak Julian 3b
3. Szostak Pola 3b 3. Lubicz - Krośnicki Karol 3a
z kl. 4
1. Ogonowska Katarzyna 4b 1. Kalinowski Błażej 4b
2. Brykała Zuzanna 4a 2. Trzciński Mikołaj 4a
3. Nitowska Julia 4a 3. Krajewski Oliwier 4b
z kl.5
1. Wierzbicka Julia 5b 1. Kiński Karol 5a
2. Kowalczyk Zuzanna 5b 2. Kurowski Igor 5a
3. Kubiak Nikola 5b 3. Banasiak Marcel 5b
z kl.6
1. Volos Weronika 6a 1. Przewódzki Jakub 6a
2. Jackowska Olga 6b 2. Grzelak Wojciech 6a
3. Dziubińska Natalia 6b 3. Dąbrowski Kacper 6b
z kl.7 i 8
1. Rybak Julia 7a 1. Milewski Adam 8b
2. Pocheć Amelia 7a 2. Roman Dawid 8a
3. Merchel Nina 7a 3. Rogalski Łukasz 8b
Dalej przyszedł czas na przedstawienie wyników II Kulinarnego wyzwania dla Kościuszki. W ramach tej aktywności chętni uczniowie przygotowali potrawy, które zaprezentowali przed jury. Daniom nadano nazwy kojarzące się z osobą Patrona, a następnie ich twórcy uzasadniali, w jaki sposób nazwa łączy się z osobą Kościuszki. Spośród kilku „Kopców Kościuszki”, „Babeczek Kościuszki”, „Babeczek dla Patrona”, „Granatów Kościuszki”, „Listów Miłosnych Tadeusza”, kanapek ala Małe Żółwie do boju, Koścuszko-burgerów wybrano i uhonorowano zwycięzców:
- Mistrzem SMAKU, czyli osobą, która przygotowała najsmaczniejszą potrawę został Gabriel Bilski z klasy 8a, który stworzył „Chłopskie szaszłyki Tadeusza”
- Mistrzem ARGUMENTACJI, czyli osobą, która przygotowała najciekawsze uzasadnienie dla wymyślonej nazwy w odniesieniu do potrawy został Franciszek Dziura z kl. 2c za „Przysmak Kościuszki – Kość i uszko”
- Mistrzem NAZYWANIA, czyli osobą, która wymyśliła dla swojej potrawy najciekawszą, najoryginalniejszą nazwę powiązaną z osobą patrona została Zuzanna Jurek z kl. 3b i jej „Kosy na bogato”
- Mistrzem PREZENTACJI, czyli osobą, która samodzielnie, w najciekawszy, płynny i spójny sposób przedstawiła swoją potrawę przed jury został Jakub Przewódzki, z kl. 6a, Twórca „Uzależniającej namiętności”.
Nasi kulinarni mistrzowie otrzymali nagrody w postaci bonów upominkowych do ciechanowskiej restauracji City Park, zaś wszyscy uczestnicy wyzwania – 24 osoby, zostali nagrodzeni bonami Zwalniaczami, które otrzymają od wychowawców.
Na koniec zostali uhonorowani Ci (osoby i instytucje), którzy swoją działalnością na mapie oświatowej miasta oraz ofertą skierowaną do uczniów naszej szkoły zasłużyli na wyróżnienie „Pomysł na szóstkę”. Otrzymali oni ekologiczne, sojowe świece z „zapachem na szóstkę” oraz okolicznościowe dyplomy. Byli to: Państwo: Anna Smolińska, Andrzej Bayer, Wiesława Machul, Michał Wichłacz, Jolanta Szymańczyk, Marzanna Zmysłowska, Jerzy Omieciński, Alicja Wodzyńska, Marzena Lentowszczyk, Młodszy Brygadier Piotr Kwasiborski.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie. W sposób szczególny tym, którzy koordynowali poszczególne wyzwania kościuszkowskie – paniom Małgorzacie Rapackiej – Mazur, Joannie Zembrzuskiej, Danucie Omiecińskiej, Oldze Przewódzkiej, Emilii Olszewskiej, Ricie Tarczyńskiej, Elżbiecie Siatkowskiej oraz panom Markowi Otłowskiemu, Grzegorzowi Hoffmanowi i Piotrowi Kocięckiemu.
Spotkanie pokazało, że taki niecodzienny, innowacyjny sposób świętowania przynosi wiele satysfakcji i jest pozytywnie odbierany. Z radością usłyszeliśmy od gości zabierających głos podczas uroczystości, że „jesteśmy szkołą na szóstkę”, że „mamy iść w wyznaczonym kierunku” i „dbamy o wszechstronność rozwoju” oraz „tworzymy silne więzi”. Dziękujemy. To zobowiązuje.
Bogumiła Blantenberg